Zamek Chojnik znajduje się na szczycie wzgórza Chojnik położonego pomiędzy Sobieszowem, Zachełmiem i Jagniątkowem. Zamek Chojnik został pobudowany w XIV w. przez księcia Bolka Drugiego i stanowił jeden z fragmentów fortyfikacji granic księstwa. Późniejszym właścicielem zamku był ród Schaffgotschów, który dokonał rozbudowy obiektu w renesansowym stylu. Do czasu potężnego pożaru w roku 1675 zamek był główną siedzibą Schaffgotschów. Po pożarze, zamek nie został odtworzony, współcześnie jest udostępniany dla turystów. Odwiedzający zamek mogą posłuchać legend, m. in. o Kunegundzie, zobaczyć pręgierz, postrzelać z kuszy i wejść na wieżę zamkową, skąd rozciąga się malownicza panorama Kotliny Jeleniogórskiej i Karkonoszy.
Aktualnie zamek jest siedzibą Stowarzyszenia Bractwa Rycerskiego Zamku Chojnik, które każdego roku, w sierpniu, urządza Rycerski Turniej Kuszniczy „O Złoty Bełt Chojnika”. W murach zamku znajduje się bufet, gdzie można uraczyć się napojami i staropolskim jadłem. W okresie wakacyjnym można zakupić pamiątki na poustawianych przy schronisku straganach.
Jak dojść do Zamku Chojnik?
Chętni do zwiedzania zamku powinni kierować się z Zachełmie czarnym szlakiem turystycznym. Czas wędrówki to około 1 godziny.
Zamek jest czynny:
Ceny biletów:
Od dnia 01.02.2020.
Bilety indywidualne
W przypadku grup zorganizowanych powyżej 15 osób
Jeżeli grupa będzie prowadzona przez przewodnika sudeckiego
Aktualizacja - luty 2020 r. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za zmiany.
Zamek Chojnik - dziedziniec
Widok z wieży